Affordable Protein-rich Food Products that You Can Enjoy in India

Protein-rich foods are in-demand foods for their benefits which makes them pricier. This blog is about exploring those foods which are rich in protein and can be purchased at an affordable cost.

One must include these foods in their diet to keep themselves healthy. I explored these foods for those people who have started their fitness journey and would like to save some bucks and still be able to meet their diet requirements.

You can also add in Whey Protein Concentrate to complement all these so that it becomes a perfect diet.

Seeds of Various Types

Sunflower seeds, Pumpkin seeds, Flax Seeds (More affordable), Chia Seeds, etc.

Seeds with Nutritional Values

Approximate averages are considered for the nutritional values.

  • Protein - 24 g
  • Carbohydrate - 23 g
  • Fat - 50 g
  • Cost - 65 ₹ (100 g), 2.6 ₹ = 1 g
  • Consumable quantity per day - 1 or 1/2 Tablespoon for each type

Tofu

  • Protein - 15 g
  • Carbohydrate - 15 g
  • Fats - 8 g
  • Cost - 35 ₹ (100 g), 2.3 ₹ = 1 g
  • Consumable quantity per day - 100 g

Paneer/Cottage Cheese

  • Protein - 18 g
  • Carbohydrate - 1 g
  • Fats - 20 g
  • Cost - 35 ₹ (100 g), 2 ₹ = 1 g
  • Consumable quantity per day - 100 g to 200 g

If you make Paneer at home the cost comes down to 1.1₹ for 1 g. Also, the water that is left out in the process is what is used to make whey protein.

Curd

  • Protein - 18 g
  • Carbohydrate - 23 g
  • Fats - 15 g
  • Cost - 35 ₹ (500 ml), 1.94 ₹ = 1 g
  • Consumable quantity per day - 1 to 2 cups

Oats

  • Protein — 12 g
  • Carbohydrate — 68.5 g
  • Fats - 9.5 g
  • Dietary Fibre - 10 g
  • Cost - 18 ₹ (100 g), 1.5 ₹ = 1 g
  • Consumable quantity per day - 40 g

Milk

  • Protein - 18 g
  • Carbohydrate - 26 g
  • Fat - 20 g
  • Cost - 25 ₹ (500 g), 1.4 ₹ = 1 g
  • Consumable quantity per day - 500ml

Very easily digestible in our body due to high Bio-Availability.

Green Peas

  • Protein - 7.2 g
  • Carbohydrate - 15.9 g
  • Dietary Fibre - 4 g
  • Cost - 6 ₹ (100 g), 1.2 ₹ = 1 g
  • Consumable quantity per day - 1/2 or 3/4 cup

Pulses

Kidney beans, Black-eyed Peas, Black Chickpeas, Chickpeas (Garbanzo beans), Moong beans

Pulses with protein contents - Credits: The Vitamin Shoppe

Approximate values for this category:

  • Protein - 15 g
  • Carbohydrate - 40 g
  • Dietary Fibre - 11 g
  • Cost - 15 ₹ (100 g), 1 ₹ = 1 g
  • Consumable quantity per day totally depends on the amount of carbs you are having in the day as they are very high in carbs.

Peanuts or Peanut Butter

Normal peanuts

  • Protein - 7 g / 28 g
  • Carbohydrate - 0 g
  • Fat - 14 g
  • Cost - 4.7 ₹ (28 g), 0.67 ₹ = 1 g
  • Consumable quantity per day - 28 g

Peanut Butter

  • Protein - 26 g
  • Carbohydrate - 20.3 g
  • Fat - 50.3 g
  • Cost - 15 ₹ (30 g), 0.52 ₹ = 1 g
  • Consumable quantity per day - 30 g
  • Price per 100 g - Rs. 40 to 50

Lentils

Masoor Dal, Tuur Dal, Urad Dal, Yellow moong dal, Chana Dal, etc.

Approximate nutrient contents in Lentils - Credit: VeryWell
  • Protein - 18 g
  • Carbohydrate - 40g
  • Dietary Fibre - 9 g
  • Cost - 80 ₹ (1000 g), 0.44 ₹ = 1 g
  • Consumable quantity per day totally depends on the amount of carbs you are having in the day as they are very high in carbs.

They however do not have essential amino acids which makes them incomplete protein but when you mix several different types of lentils and have them together or have it with rice, they can be complete source of protein.

Soybean Chunks

Soyabean Chunks - Credits: TOI
  • Protein - 50 g
  • Carbohydrate - 30 g
  • Fat - 20 g
  • Cost - 10 ₹ (50 g), 0.40 ₹ = 1 g
  • Consumable quantity per day - 50

Finance with Fitness (Lesson 1)

Soya chunks are harmful as they cause hormonal imbalance if you have them in excess. Here the demand for it is regulated by itself. Which means if demand is regulated the cost also cannot be high as supply is always sufficient. That is why the cost of this rich in protein food is the cheapest.

For another simple understanding, as demand increases and supply decreases the costs rise up and vice - versa.

Fun-fact

  • Air conditioners are special products who increase their demand as their sales increase or by themselves.
  • This is observed because when more and more people run the air conditioners, the higher the increase in the temperature of earth due to its effects on the climate.
  • This phenomenon forces more people to buy air conditioners as they become more of a need than a luxury.

I will keep updating the list as I come across more foods which are affordable and Protein-rich.

Thank you for reading. Consider clapping for the article out of 50 if you liked it.

Until next time, share this blog with your friends, family, and well-wishers.

Share it especially with fitness freaks.

Suggestions are welcome.

To read other articles written by me, Click Here.

Peace.

--

--

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store